Jak wybrać szkolenie z rachunkowości?

Jak wybrać szkolenie z rachunkowości?

Jak wybrać szkolenie z rachunkowości? Każdy księgowy wie, że jego zawód wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji. Możemy to zrobić poprzez specjalistyczne kursy przeznaczone specjalnie dla księgowych. Popularne są również kursy dla kandydatów na księgowych, takie jak Podstawy rachunkowości. Na jakie szkolenia warto się zapisać? Odpowiadamy.

Gdzie znaleźć okazje?

Najpierw zastanówmy się, kto dokładnie oferuje wysokiej jakości kursy rachunkowości? Oczywiście są to jednostki Instytutu Księgowych zlokalizowane w dużych miastach. Pracują tam doświadczeni finansiści, często też z doktoratami z ekonomii. Ponadto lata praktyki w branży księgowej pozwalają im przekazywać swoją wiedzę młodszym kolegom. Co ważne, szkolenie podzielone jest na różne poziomy zaawansowania. Dosłownie każdy może zapisać się na kurs rachunkowości na poziomie 1. Ekspert od podstaw wyjaśnia, czym jest księgowość i jak wygląda proces zamknięcia firmy. Aby jednak pójść dalej, musimy mieć już pewne umiejętności. Na przykład nie możemy prowadzić kursów dla głównych księgowych, jeśli nie udokumentujemy naszego doświadczenia zawodowego. Bo wszyscy wiemy, że tak się nie zostaje głównym księgowym. Wymaga to nie tylko obszernej wiedzy, ale także wieloletniej praktyki zawodowej. Aby wziąć udział w kolejnym poziomie kursów, musimy najpierw ukończyć poprzednie szkolenie. Oczywiście w niektórych przypadkach możemy ubiegać się o zwolnienie. Dotyczy to osób z dużym doświadczeniem zawodowym lub wykształceniem ekonomicznym. Mamy również możliwość odbycia szkolenia w profesjonalnym biurze rachunkowym. Ważne, aby przeprowadzały je osoby posiadające doświadczenie i odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Zwykle są to doradcy podatkowi lub prawnicy specjalizujący się w prawie podatkowym i finansowym. Unikajmy szkół policealnych, które regularnie organizują szkolenia dla księgowych. Rzadko są prowadzone przez ekspertów, zwykle tylko osoby z wykształceniem ekonomicznym.

Jak wybrać szkolenie z rachunkowości?
Jak wybrać szkolenie z rachunkowości?

Szkolenie online dla księgowych

Obecnie dużą popularnością cieszą się kursy online dla księgowych. Organizowane są przez szereg ośrodków, które dotychczas prowadzą jedynie szkolenia stacjonarne. Nawet wspomniany Instytut Księgowych oferuje obecnie wiele kursów online. Czy szkolenie z rachunkowości online naprawdę ma znaczenie? Ich twórczości prześladują właśnie niebezpieczeństwa związane z pandemią i gromadzeniem się ludzi w zamkniętych pomieszczeniach. Teraz jednak świat powoli wraca do normalności, a szkolenia z księgowości online cieszą się niesłabnącą popularnością. Czemu? Ponieważ okazały się świetnym rozwiązaniem dla zapracowanych ludzi. Z kolei księgowi doskonale wiedzą, że pracy w ich dziale na co dzień nie brakuje. Wielu z nich księguje też akta w domu po wyjściu z pracy. Dlatego znalezienie czasu na zajęcia stacjonarne w weekendy może być trudne. Jednocześnie dzięki nowoczesnym platformom w każdej chwili mają dostęp do materiałów szkoleniowych. Chociaż godzina zajęć jest stała, zwykle możemy odsłuchać ich nagrań w dowolnym momencie. Daje to wielu osobom możliwość nauczenia się rzeczy, których nie nauczyliby się bez kursów online. Jest tylko jeden problem, i to w kontekście początkujących księgowych. Na ogół nauczyciele twierdzą, że szkolenie nie jest dla nich. Rachunkowości należy się uczyć ze zrozumieniem. Jednocześnie nazwy kont i podstawowe zasady rachunkowości mogą być trudne do zrozumienia w Internecie. To prawda, że ​​w Internecie są różne kursy od podstaw, ale pozostaje pytanie, czy naprawdę warto z nich korzystać? Może lepiej najpierw nauczyć się solidnych podstaw, a potem zdobywać wiedzę online.

Jakie kursy wybrać?

Zakres kursów rachunkowości jest bardzo szeroki. Początkujący powinni oczywiście zacząć od podstaw, a bardziej zaawansowani mogą kontynuować samodzielną naukę księgowości. Ważne jest, aby dostosować poziom kursu do własnych potrzeb, a zwłaszcza umiejętności. Dla kogoś, kto nie ma doświadczenia w księgowości, bardzo trudno jest się czegoś nauczyć na kursie głównego księgowego. Musimy również pamiętać, że kursy te faktycznie przyczyniają się do naszej kariery. Jeśli nie zajmujemy się podatkami, to nie powinniśmy decydować się na szkolenia w tym zakresie. Dzieje się tak dlatego, że przepisy podatkowe zmieniają się bardzo szybko. Za kilka lat, kiedy będziemy zmieniać lokalizacje, mogą być zupełnie nie na miejscu. Jednak każdy księgowy, który zajmuje się całym procesem rozliczeniowym, powinien odbyć okresowe szkolenie z zakresu podatku dochodowego i VAT. Zmiany w przepisach powodują, że musimy stale aktualizować naszą wiedzę. Warto też przynajmniej raz w roku odbyć szkolenie ze zmian w metodzie bilansowej. Dlatego ustalimy, jak prawidłowo sporządzić sprawozdanie finansowe i kiedy je złożyć.

Rekomendowane artykuły