Opieka nad osobami starszymi

Opieka nad osobami starszymi

Opieka nad osobami starszymi – według polskiego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w prywatnych i publicznych ośrodkach jest ponad 80 000 miejsc dla osób starszych. Liczba ta wciąż rośnie ze względu na ogromne zainteresowanie ludzi. Rodziny nie mogą opiekować się osobami starszymi, ponieważ oznacza to rezygnację z pracy i utratę źródła utrzymania. Dlatego, aby zaopiekować się osobami starszymi, wspólnie postanowili przenieść się do domu opieki. Dzięki temu seniorzy mają całodobową opiekę i kontakt z rówieśnikami.

Jak znaleźć odpowiedni ośrodek?

Jeśli zdecydujemy się przenieść do domu opieki z osobami starszymi, musimy również znaleźć odpowiednie miejsce. Najważniejszym czynnikiem decydującym jest zazwyczaj lokalizacja. Nie chcemy, aby seniorów nie było w domu, utrudni nam to pozostanie w kontakcie. Jeśli rzadko będziemy odwiedzać osoby starsze, będą się tylko czuły wykluczone. Niewielka odległość sprawi, że takie wizyty będą możliwe każdego dnia po wyjściu z pracy. Inni członkowie rodziny też nie będą mieli problemu. Drugą ważną rzeczą jest posiadanie odpowiedniego sprzętu i zakwaterowania na choroby osób starszych. Musi mieć najlepszą opiekę i to jest dla nas najważniejsze, a co najważniejsze, aby ta starsza osoba czuła się jak w domu, a nie jak w szpitalu.

Warto takie poszukiwania rozpocząć od przeglądania stron w Internecie. Możesz również zapytać znajomych, lekarzy lub pielęgniarki, czy znają odpowiednie mieszkania dla seniorów. Do wyboru mamy instytucje publiczne lub prywatne, które są coraz bardziej dostępne, ale często brakuje miejsc. Miejsce takie jak to może być oddalone o miesiące. Jeśli trafimy na jakiś dom opieki, który nas zainteresuje, powinniśmy udać się tam osobiście, porozmawiać z lekarzami i pielęgniarkami, obejrzeć wyposażenie. Dobre ogólne wrażenie pomoże nam dokonać wyboru. Gdy miejsce nabiera pewności, możemy też przyprowadzić seniora i pokazać mu, czy to miejsce jest dla nas odpowiednie.

Jakich dokumentów potrzebuję?

Decydując się na pobyt dla seniora, musimy zapoznać się z listą wymaganych dokumentów. Zawsze powinniśmy zacząć od napisania podania o przyjęcie do ośrodka. Następnie udamy się do lekarza starca, aby wystawić pacjentowi zaświadczenie o stanie zdrowia. Tutaj lekarz może wpisać wszystkie schorzenia pacjenta i wskazać jego specjalne potrzeby dotyczące dobrej opieki w przyszłości. Jeśli osoby starsze są niepełnosprawne, również w tym przypadku powinniśmy przedstawić dowód. Następnie w domu musimy spisać listę leków, które przyjmuje osoba starsza. Centrum wymaga również danych osobowych rodzin, które faktycznie opiekują się osobami starszymi. Osoby starsze muszą posiadać ważny dowód osobisty, najlepiej dowód osobisty. Wreszcie, tuż przed przyjęciem, ośrodki zwykle wykonują podstawowe badania: morfologię, OB, badanie ogólne moczu czy prześwietlenie klatki piersiowej.

Opieka nad osobami starszymi
Opieka nad osobami starszymi

Musimy złożyć te wszystkie dokumenty i czekać na decyzję. W większości przypadków czas oczekiwania zależy od dostępności lokalizacji. W dobrych ośrodkach może to zająć miesiące, a nawet lata. Decyzje o znalezieniu mieszkania dla seniora również muszą być podejmowane szybko, bez niekończących się narad. Zawsze możemy odstąpić od takich zastrzeżeń, jeśli zmienimy zdanie, bo sytuacja osób starszych poprawi się lub będziemy mieli możliwość opieki.

Dzienny pobyt

Wiele ośrodków oferuje klientom możliwość jednodniowych wycieczek. Tak się złożyło, że starsza osoba nie chciała przenieść się na stałe do domu opieki, chciała spędzić noc we własnym łóżku i pokoju. To w większości przywiązanie, każdy z nas lubi swoje cztery kąty najbardziej. Taka jednodniowa wycieczka to idealne rozwiązanie, gdy rodzina nie może opiekować się osobą starszą ze względów zawodowych, a sytuacja osób starszych nie pozwala na samotność w domu. Rodzina będzie codziennie przywoziła osoby starsze do ośrodka zgodnie z umówioną godziną. W ciągu dnia zapewnione jest pełne wyżywienie, opieka lekarska i pielęgniarska oraz usługi rehabilitacyjne dla osób starszych. Dla wielu taki jednodniowy postój ma pozytywny wpływ na poprawę zdrowia, dzięki ciągłym ćwiczeniom i dostępowi do lekarza.

Takie zakwaterowanie ma również dobry wpływ psychologiczny na osoby starsze. Osoby starsze, które z powodu choroby mają ograniczoną mobilność, całe dnie spędzają we własnych domach bez kontaktu z innymi, co często prowadzi nawet do depresji. Przychodzą codziennie do domu pomocy społecznej nie tylko po to, by skontaktować się z personelem medycznym, ale także po to, by nawiązać kontakt z rówieśnikami. Dodatkowo mogą spędzać czas w świetlicy aktywnie, np. szydełkując czy wykonując własne ozdoby. W ośrodkach tych regularnie odbywają się również przedstawienia teatralne i koncerty. W każdej chwili osoby starsze mogą również skorzystać z pomocy psychologa. To wszystko sprawia, że ​​seniorzy dobrze czują się w ośrodku i chętnie do niego wracają każdego dnia.

Rekomendowane artykuły