Jakie są sprawdzone sposoby na parowanie szyb?

Jakie są sprawdzone sposoby na parowanie szyb?

Jakie są sprawdzone sposoby na parowanie szyb? Mgła za oknami to dla wielu osób o tej porze roku niemal codzienność. Kiedy padał deszcz lub śnieg, musieliśmy nosić parasole, ciepłe kurtki i kalosze. To dla nas prawie codzienność. Na dworze było szaro, w oknach skrapla się para.

Mokre szyby po zmroku to problem, z którym wiele osób spotka się jesienią i zimą. Jeśli dotyczy to również Ciebie, spróbuj najpierw znaleźć źródło problemu. Sprawdźmy, czy wentylacja działa. Zmierzmy też poziom wilgotności w samym mieszkaniu. Musi to być około 40-50%. Jeśli wykonaliśmy te czynności i wszystko jest w porządku, a na oknach nadal widać wilgoć, mamy dla Ciebie kilka domowych sposobów, które naprawdę dobrze się sprawdzą.

Włącz okap podczas gotowania

Jeśli zauważymy, że w kuchni lub salonie z aneksem kuchennym najwięcej pary osadza się na oknach, to już wiemy, co z tym zrobić. Pomieszczenia te znajdują się obok łazienki i charakteryzują się najwyższą wilgotnością wewnętrzną. Gotują dla całej rodziny, a my wytwarzamy dużo pary. Jeśli nie otworzymy maski, para nie znajdzie wyjścia i zostanie na szybach. Wniosek jest prosty. Pamiętaj, aby włączyć okap podczas gotowania.

Pianka do golenia lub gliceryna

Jakie są sprawdzone sposoby na parowanie szyb?
Jakie są sprawdzone sposoby na parowanie szyb?

Czym myć okna, żeby nie parowały? Czym zasłonić okna? Na rynku dostępne są różne produkty, które mogą pomóc wyeliminować problem parowania okien plastikowych od wewnątrz. Są to jednak chemikalia i nie jest do końca jasne, w jaki sposób ich regularne spryskiwanie może wpłynąć na nasze zdrowie. Na szczęście istnieją również domowe, skuteczne i znacznie tańsze sposoby na rozwiązanie problemu dymu z okien.

Na pierwszy ogień idzie pianka do golenia. Nałożenie go na okna zapobiegnie osadzaniu się pary wodnej na powierzchni okna. Ale będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość, kiedy pozbędziemy się nadmiaru z okienka przygotowawczego – szykujmy się, bo to zajmie trochę czasu.

Drugim produktem jest gliceryna. Posmarowanie okien cienką warstwą roztworu gliceryny z alkoholem pozwoli na mniejsze osadzanie się pary wodnej.

W sieci można znaleźć również wskazówki dotyczące układania na patelni pokrojonych ziemniaków lub cebuli, ale wiele osób nie poleca tego rozwiązania. Po pierwsze ze względu na smugi na szybach, a po drugie ze względu na sam zapach. Chyba że chcemy wypędzić niechcianych gości z domu. Wystarczy posmarować szyby cebulą, efekt jest pewny.

Osusza powietrze, aby zwalczyć zaparowane szyby

Zainstalowanie osuszacza powietrza w domu to również sprawdzony sposób na osuszanie okien. Do wyboru mamy osuszacz granulowany, płatkowy lub elektryczny. Granulki i tabletki to bardzo proste w użyciu i bardzo tanie sposoby na pozbycie się nadmiaru wilgoci. Elektropochłaniacze to bardziej złożone urządzenia, które stale kontrolują poziom wilgotności powietrza w domu.

Przewietrzmy mieszkanie i zapobiegniemy parowaniu szyb

Ta metoda jest stara jak świat. Mieszkania należy często wietrzyć. Nowoczesne domy charakteryzują się bardzo szczelnymi oknami i skutecznymi systemami izolacji, które działają trochę jak termos. Zatrzymują całe ciepło i wilgoć w środku. Dwadzieścia lat temu problem parowania szyb był rzadkością. W tamtych czasach domy wyposażano w okna drewniane, które może nie są tak szczelne jak okna plastikowe, ale potrafią utrzymać zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach. Obecnie jedynym sposobem na usunięcie wilgoci z domu jest właściwe i częste wietrzenie mieszkania lub otwieranie okien.

Automatyczne suszarki są wrogiem zaparowania szyb

Suszarka z ubraniami umieszczona w mieszkaniu może generować dużo wilgoci. W domu, zwłaszcza tam, gdzie masz małe dzieci, pralka jest ciągle włączona i w zasadzie stosy prania czekają na wyschnięcie. W takim przypadku świetnym rozwiązaniem jest zakup suszarki automatycznej. Dzięki temu urządzeniu nie tylko będziemy mogli usunąć nadmiar wilgoci z domu, ale pozbywając się tradycyjnej suszarki zyskamy dużo miejsca. Ale to nie wszystko. Jeśli wyjmiesz ubranie z pralki natychmiast po pełnym cyklu suszenia i ostrożnie je złożysz, nie będziesz musiał go w ogóle prasować. Ubrania będą miękkie i wygodne w dotyku, a także zmieszczą się w Twojej szafie. Czy to nie wspaniała perspektywa? Absolutnie.

Jak widzieliśmy, istnieje wiele sposobów na zaparowanie okna. Wybierzmy ten, który najbardziej nam odpowiada. Warto przetestować wszystkie sugestie. Nie dowiemy się, jak to działa, dopóki tego nie przetestujemy. Nic skomplikowanego, w rzeczywistości te metody są bardzo proste.

Rekomendowane artykuły