Jak uczcić zmarłego zwierzaka?

Jak uczcić zmarłego zwierzaka?

Jak uczcić zmarłego zwierzaka? Jeśli opiekujesz się zwierzakiem, wiesz aż za dobrze, że pewnego dnia przejdziesz za Tęczowy Most. Warto wcześniej przemyśleć, jaki pogrzeb chciałbyś mieć dla swojego zwierzaka, aby móc przygotować się na koszty z tym związane.

Oczywiście zwłoki można oddać do utylizacji w klinice weterynaryjnej, ale wtedy nie ma pamiątek po zwierzakach. Krematoria dla zwierząt zapewniają natomiast godne pożegnanie i szacunek dla zwłok. Większość z nich ma możliwość umieszczenia urny z prochami w specjalnym cmentarzysku, które później odwiedzi właściciel. Oprócz możliwych grobów, krematoria dla zwierząt oferują różnorodne opcje wyjątkowego uhonorowania zmarłych przyjaciół. Zobacz, które firmy w Polsce mogą zapewnić Ci najlepsze rozwiązanie.

Urna

Jeśli właściciel zdecyduje się na indywidualną kremację ciała zwierzęcia, będzie musiał wybrać odpowiednią urnę. Przekrój jest duży, ponieważ urny mogą być wykonane z niemal każdego materiału. Bardzo różny jest też kształt – może wyglądać jak figurka kota lub mieć ozdoby łapek. W zależności od firmy mamy do wyboru kilku producentów. Najprostsza urna zaczyna się od około 200 zł. Należy wziąć pod uwagę wielkość twojego zwierzaka, ponieważ urny dla chomików są znacznie tańsze niż te dla dorosłych psów. Najmniejszy to zaledwie 20 zł.

Rodzaje urn oferowanych przez krematoria dla zwierząt w Polsce:

  • Ceramiczne lub z powłoką ceramiczną – najczęściej wybierane przez właścicieli, mogą być wzorzyste (najczęściej łapki) lub pozostawione gładkie iw kształcie zwierzątek, serduszek, gwiazdek czy łapek;
  • Wykonane z mosiądzu i innych metali – są droższe od ceramiki, ale za to trwalsze i istnieje też większa możliwość ozdobienia takiej urny np. kryształem. Mają też więcej opcji, jeśli chodzi o kształt. Wśród nich znajdziemy te przebrane za ptaki lub motyle;
  • Wykonane z włókna szklanego – charakteryzują się dużą wytrzymałością i trwałością oraz pełnią funkcję dekoracyjną. W procesie produkcji malowany jest na nim wzór masy perłowej, a następnie malowany ręcznie. To najbardziej kolorowa opcja;
  • Biodegradowalne – mają kształt kulisty lub prostokątny i są wykonane z materiałów, które całkowicie rozkładają się w glebie. Ekologiczna alternatywa, która nie pozostawia żadnych toksycznych substancji;
  • Drewniane – te klasyczne urny są wykonywane na zamówienie, więc gwarantują wysoką jakość;

Biżuteria

Jak uczcić zmarłego zwierzaka?
Jak uczcić zmarłego zwierzaka?

Popioły zwierząt domowych można umieścić w wybranej biżuterii i zawsze mieć przy sobie. Firma posiada również takie wyroby jubilerskie o dużych przekrojach. Zawieszki do bransoletek i naszyjników występują w różnych kształtach – kota, psa, pazura, kostki czy serca. Zamiast prochów na wisiorku można umieścić odcisk łapy przyjaciela. Inną zabawną opcją jest użycie żywicy do zatopienia skremowanych prochów lub futra zwierzęcego w biżuterii. Pierścienie są również dostępne tutaj.

Niektóre firmy zaproponowały tworzenie diamentów tylko z popiołów lub włosów. Takie wyjątkowe kamienie można osadzić w biżuterii lub pozostawić jako ozdoby. Diamenty tego typu mają możliwość dostosowania koloru do wymagań klienta, a także wielkości, kształtu szlifu, oprawy oraz ewentualnych napisów, które są grawerowane laserowo na krawędzi kamienia.

DNA

Zachowanie DNA twojego zwierzaka to bardziej naukowe podejście, ale jest też zabawną i piękną pamiątką. Animal Park Animal Crematorium oferuje wyizolowanie nici DNA, które następnie umieszczane są w specjalnie przygotowanych probówkach. Wraz z DNA w pojemniku znajduje się roztwór przeznaczony do hamowania czynników, które mogłyby je uszkodzić. Do zestawu dołączony jest certyfikat potwierdzający unieruchomienie DNA, ozdobne pudełko oraz oprawiona fotografia obrazu DNA w formacie A4. Jest też opcja dodatkowa w postaci kodów życia na płótnie. Inne krematorium, Tranquility Valley, oferuje możliwość ekstrakcji DNA z próbek zwierzęcych i zapisania wszystkich istotnych informacji na certyfikacie.

Odcisk łapki

Większość krematoriów dla zwierząt ma pamiątki przedstawiające unikalne odciski łap zwierzęcia. Wydruk jest zwykle tuszem i umieszczany na obrazie w ramce. Łapy można również odbić na szerokiej gamie modeliny w różnych kolorach: czerwonym, czarnym, białym, niebieskim i fioletowym. Ten rodzaj nadruku można również oprawić w ramę lub przechowywać w ozdobnym pudełku. Innym sposobem jest odciśnięcie bloku ceramicznego i umieszczenie go na półce jak zdjęcie. Bloczki ceramiczne mają podobny kolor do modeliny: szary, czerwony, zielony i fioletowy.

Kryształ pamięci

To jedna z najbardziej oryginalnych i ozdobnych pamiątek, jakie można wykonać z prochów ukochanego pupila. To jest zawarte w cytatach dla krematorium dla zwierząt, pamiętaj o mnie. Kryształy wykonane są z najwyższej jakości szkła i niewielkiej ilości popiołów ułożonych w piękne wzory. Istnieje kilka różnych kształtów, ale każdy przypomina kryształ. Na jednej z wersji możesz również wygrawerować imię i popiersie swojego zwierzaka. Pamiątki mogą również służyć jako bibeloty do pokoju. Do kryształów dołączony jest certyfikat autentyczności, a każdy kryształ posiada swój unikalny numer rejestracyjny.

Rekomendowane artykuły