Sketchnoting a myślenie wizualne – zdolność osoby do wyrażania swoich myśli lub emocji na różne sposoby. Pracował głównie ze słowem mówionym lub pisanym, ale w niektórych przypadkach eksperymentował także z rysunkiem. Wyrazem tego jest szkicownik, czyli myślenie wizualne, które zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników. W jakich okolicznościach stosuje się szkice i na czym dokładnie polega ta forma komunikacji?
Obrazek zamiast zdania
Sketchnoting to termin wywodzący się z języka angielskiego, który tłumaczy się jako robienie notatek ze szkicami. Innymi słowy, w tej formie nie jesteśmy dla słów, ale dla obrazów. Inna nazwa to myślenie wizualne – ta jest bardziej akceptowalna w polskich warunkach. Sketchnoting aniastaskiewicz.pl/blog/jak-zostalam-sketchnoterka opiera się na przekonaniu, że rysunki są skuteczniejsze niż długi tekst. Potencjalni odbiorcy czerpią z tego więcej niż z dobrze sformułowanego tekstu. Jednocześnie należy pamiętać, że sketchnoting nie skupia się na jakości rysunku, ale na jego przekazie. W praktyce oznacza to, że z formy mogą korzystać nawet osoby bez większych uzdolnień artystycznych. Nie chodzi o tworzenie kompozycji – wręcz przeciwnie, bo prościej znaczy lepiej.
Czym jest myślenie wizualne?
Wiemy już, czym jest notatka szkicowa i na czym dokładnie się opiera. Skupmy się jednak bardziej na jednym aspekcie, myśleniu wizualnym, które jest jego integralną częścią. W Polsce pojęcia szkicowania notatek i myślenia wizualnego są utożsamiane, choć w rzeczywistości to nie to samo. Okazuje się, że myślenie wizualne to umiejętność przenoszenia uzyskanych informacji na papier nie w formie słów, ale w formie obrazów.
W praktyce najpierw wiemy, co będziemy rysować, a dopiero potem przystępujemy do zadania. Wielu twierdzi, że najtrudniejszą rzeczą jest umiejętność myślenia w środowisku wizualnym. Ponieważ musimy dokładnie zamienić słowa w obrazy. Niektórzy ludzie nawet rodzą się z tą zdolnością — nie mają problemu z reagowaniem na słowa, które tworzą w ich umysłach określone obrazy. Takich osób jest jednak stosunkowo mało, więc w większości przypadków wystarczy nauczyć się sztuki myślenia wizualnego.
Jak nauczyć się myślenia wizualnego?
Nauka myślenia wizualnego nie jest łatwa — na początku potrzeba dużo praktyki, aby z czasem wejść w określony tryb twórczy. Ważna jest tutaj nasza wyobraźnia, ale także umiejętność zrozumienia potrzeb innych, zwłaszcza gdy tworzymy notatki na potrzeby naszego zespołu. Obecnie możemy spotkać nauczycieli myślenia wizualnego, którzy skupiają się na szkicowaniu notatek. Takich osób jest jednak wciąż stosunkowo mało, więc mogę jedynie próbować wykorzystywać zdjęcia do robienia notatek. Jak wspomniano wcześniej, kluczem jest praktyka.
Najpierw przeczytajmy krótką notatkę, a następnie spróbujmy ponownie przenieść ją na papier, ale tym razem jako obraz. Oczywiście nie jest to łatwe, samo przygotowanie może zająć nawet kilkadziesiąt minut, i to w przypadku krótkich tekstów. Mimo to nie należy się poddawać – z czasem na pewno zaczniemy uzyskiwać coraz lepsze wyniki w coraz krótszych odstępach czasu. Nauka myślenia wizualnego to proces, którego czas trwania zależy od naszych indywidualnych upodobań. Jednak eksperci są zgodni, że większość ludzi potrafi myśleć wizualnie, wystarczy dać sobie trochę więcej czasu.
W jakich obszarach szkicowanie jest przydatne?
Wiele osób na pewno będzie się zastanawiać, po co właściwie uczyć się myślenia wizualnego? Może samo się rozwija, ale czy ma jakieś zastosowanie w życiu codziennym? Cóż, jest to przydatne na wiele sposobów. Najprostszym przykładem jest tworzenie wizualnych notatek w szkole, zamiast zapisywania całej lekcji prowadzonej przez nauczyciela. To samo dotyczy szkoleń, kursów lub studiów wyższych.
Jeśli chodzi o tworzenie ustnych notatek, z samego wykładu zazwyczaj otrzymujemy bardzo niewiele. Każdy z nas na pewno zdaje sobie sprawę z tego, że po zakończonym kursie czy programie musimy sobie sami poradzić z materiałami i notatkami. Jednocześnie myślenie wizualne może pomóc Ci skupić się na konkretnym temacie, który następnie można odzwierciedlić na kartce papieru. Brzmi zabawnie, ale wiele osób odkryło, że nie są to tylko puste obietnice. Obraz może dostarczyć nam wielu cennych informacji, a my możemy skupić się na tym, co najważniejsze, zamiast na samym notatniku.
Ponadto notatki szkicowe są coraz częściej wykorzystywane w firmach, na przykład podczas konferencji czy spotkań biznesowych. Pracę mogą tam znaleźć nawet osoby specjalnie przeszkolone do robienia profesjonalnych notatek wizualnych. Pamiętajmy, że Sketch Notes daje nam wiele możliwości – wykorzystamy go w życiu prywatnym i zawodowym. W większości musimy po prostu przekonać się o tej formie i korzyściach, jakie może nam ona przynieść w naszym codziennym życiu.
Ania Staśkiewicz graphic recorder |
ul. Szczecińska 1 |
70-00 Szczecin |
601 955 604 |
www.aniastaskiewicz.pl |