Medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna – we współczesnym świecie piękny i młody wygląd to pierwszy krok do sukcesu w wielu dziedzinach. Pomaga w tym branża kosmetyczna oraz specjalna gałąź medycyny zwana medycyną estetyczną. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to nowa nauka. Jej korzenie sięgają starożytności, gdyż starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie kładli duży nacisk na ciało i jego estetykę.

Wykonywane przez nich zabiegi były zgoła odmienne od tych, które znamy dzisiaj, ale ich cel był taki sam jak dzisiaj, czyli poprawa urody. Nowoczesna kosmetologia medyczna narodziła się we Francji w latach 70-tych i szybko zyskała wielu zwolenników.

Jaka jest rola kosmetologii medycznej?

Medycyna estetyczna
Medycyna estetyczna

Najogólniej mówiąc, celem medycyny estetycznej jest poprawa jakości życia pacjentów. Ponieważ współcześni ludzie żyją w kulturze, w której wiele osób ma silne pragnienie dobrego wyglądu, to znaczy bycia pięknym i młodym, odejście od tego jest dużym obciążeniem psychicznym. Wielu innych doznało różnych przypadkowych wypadków, które pozostawiły trwałe i zniekształcające ślady na ich ciałach. Generalnie w swoich założeniach medycyna estetyczna naprawia zniekształcony i zdeformowany wygląd. Głównym polem działania tej dziedziny medycyny jest walka ze starzeniem się skóry: zmarszczkami, przebarwieniami, wiotczeniem, ale zajmuje się również likwidacją blizn, cellulitu, rozstępów i innych niedoskonałości. Medycyna estetyczna może pomóc przywrócić i ujędrnić skórę, usunąć cienie pod oczami, poprawić owal twarzy, wymodelować usta, zmniejszyć nadmierną potliwość, usunąć tatuaże czy znamiona, a także trwale usunąć niechciane owłosienie.

Sposób działania

W przeciwieństwie do chirurgii plastycznej, medycyna estetyczna koncentruje się na wykorzystaniu niechirurgicznych metod manipulacji. Leczenie z zakresu medycyny estetycznej nie wymaga hospitalizacji i długotrwałej rehabilitacji. Są mało inwazyjne i bezpieczniejsze niż operacja. Obejmują tylko małe nacięcia, nakłucie i zwykle tylko znieczulenie miejscowe. Jest jednak bardziej inwazyjny niż zabiegi kosmetyczne, ponieważ ingeruje w głębsze warstwy skóry, przez co jego działanie jest skuteczniejsze. Po pierwsze, te zabiegi koncentrują się na wykorzystaniu zdolności organizmu do samoregeneracji, przede wszystkim skóry i jej zdolności do samonaprawy.

Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej

Spośród szerokiej gamy zabiegów wykonywanych z zakresu medycyny estetycznej, niektóre zyskały na popularności i są stosowane częściej niż inne. należą do nich:

Botoks

Polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej, która ma zdolność blokowania impulsów nerwowych i zapobiegania skurczom mięśni oraz marszczeniu się skóry w miejsca powstawania zmarszczek. Efekt utrzymuje się około pół roku.

Wampirzy lifting

Zabieg polegający na wstrzyknięciu w skórę osocza bogatopłytkowego z krwi pacjenta. Silnie stymuluje regenerację skóry poprzez zwiększenie produkcji kolagenu. Poprawia krążenie i regenerację. Bardzo szybko poprawia ogólny wygląd skóry.

Lifitng

W założeniu jest to alternatywa dla tradycyjnych liftingów wykonywanych podczas inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. Cienkie igły są wprowadzane pod skórę i wprowadzane są do niej cienkie nici. Zamiast tego organizm rozpoczyna masową produkcję kolagenu, który na przykład pomaga poprawić owal twarzy i pomaga pozbyć się obwisłych policzków.

Poprawianie ust kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy jest substancją powszechnie stosowaną w kosmetyce ze względu na zdolność wiązania cząsteczek wody. Medycyna estetyczna wykorzystuje go w procesie powiększania i korygowania kształtu ust. Kwas jest wstrzykiwany w usta i odpowiednio rozprowadzany, co skutkuje większą objętością i doskonalszym konturem ust. Efekty utrzymują się około roku.

Usuwanie blizn i tatuaży

Lasery służą do usuwania wszelkich blizn, przebarwień czy rozstępów. Laser niszczy komórki tworzące blizny, które są zastępowane nową, zdrową tkanką skórną. Laserem można też usunąć tatuaże, które zdaniem pacjentów przestały ozdabiać, a zaczęły szpecić. Efekty są zwykle trwałe i wystarczy wykonać określoną liczbę zabiegów.

Mikrodermabrazja

Zabieg ten polega na nacieraniu zewnętrznych warstw skóry strumieniem mikrokryształków. Wykorzystuje się do tego kamienie diamentowe, kryształki tlenku glinu lub tlen i solankę. Podczas zabiegu usuwane są nieestetyczne warstwy zrogowaciałego naskórka, pobudzana jest produkcja kolagenu i elastyny, a wygląd skóry ulega widocznej poprawie.

Medycyna estetyczna poprawia wygląd, a tym samym stan psychiczny pacjenta. Jest to szczególnie pomocne dla tych, którzy naprawdę źle czują się z powodu blizn, rozstępów lub znamion. Jej zabiegi są mniej inwazyjne i dostępne dla zdecydowanej większości pacjentów.

Rekomendowane artykuły