Jakie badania geotechniczne musimy wykonać, aby uzyskać pozwolenie na budowę? Zanim mogliśmy przystąpić do budowy kolejnego elementu domu, musieliśmy zmierzyć się z szeregiem formalności. Z przyjemnością obserwowałem fundamenty, ściany, dach i całą pracę, która została wykonana w międzyczasie. Jednak samo spełnienie wymagań prawnych nie jest najprzyjemniejszą fazą budowy.
Wszystko zaczyna się od etapu fabuły. Jeśli został już zakupiony, koniecznie sprawdź warunki, które go dotyczą. Służą do tego badania geotechniczne. Ich złożoność zależy od konkretnej sytuacji. Przeczytaj ten artykuł, aby lepiej zrozumieć, kiedy potrzebujesz badania geologicznego i korzyści z jego posiadania.
Co to są badania inżynierii geotechnicznej?
Badania geotechniczne to analizy warunków gruntowych, które pozwalają na uzyskanie wielu informacji o ówczesnych warunkach. Warto dodać, że dotyczy to zarówno parametrów wody, jak i gruntu. Co to jest badanie geologiczne? Aby uzyskać informacje o powierzchni, przeprowadza się wiercenia geologiczne. Powinny znajdować się co najmniej 2 m poniżej najgłębszego punktu fundamentu. W praktyce oznacza to zwykle głębokość około 3 m, ale pamiętajmy, że są to wartości dla domów jednorodzinnych. Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku dużych budynków, które charakteryzują się znacznie większą masą. Wykonuje się co najwyżej trzy odwierty geologiczne, jeśli będzie ich więcej, uzyskana informacja będzie dokładniejsza. Badania pozwoliły na pobranie próbek. Następnie są wysyłane do analizy laboratoryjnej. Dyscypliny geologii i geotechniki umożliwiają jej określenie warunków panujących na danym terenie. Jakie informacje można uzyskać na etapie badań geologicznych? W pierwszej kolejności określają rodzaj gleby (również zależny od głębokości, bo są to oczywiście parametry zmienne) oraz głębokość wód gruntowych dla danego terenu. Ten ostatni parametr będzie się wahał, ale wyniki na jego temat są również częścią wyników analizy. Ponadto identyfikowane są informacje pośrednie, które są najważniejsze z punktu widzenia przyszłych inwestorów.
Dlaczego badania geotechniczne są tak ważne?
W poprzednim akapicie przedstawiono informacje uzyskane przez geotechników podczas badań geologicznych. Z punktu widzenia przyszłego inwestora najważniejsze są kwestie związane z samym domem. Po pierwsze, czy dom wybudowany na danym terenie jest bezpieczny i czy jego fundamenty nie zapadną się. Po drugie, możemy dowiedzieć się, który fundament jest najbezpieczniejszy dla trwałości konstrukcji. W tym przypadku architekci mogą wybrać takie rozwiązanie, aby grunt nie był już przeszkodą dla przyszłej budowy. Dodatkowo warto znać warunki panujące na działce. Krótko mówiąc, firma geologiczna może uchronić Cię przed przyszłymi problemami z zawalaniem się fundamentów lub pękaniem ścian.
Czy wymagania geotechniczne są obowiązkowe? Jeśli tak to kiedy?
W dniu 29 kwietnia 2012 roku zmieniła się sytuacja dotycząca kwestii prawnych w badaniach geotechnicznych. Przed tym terminem nie musimy się martwić o wykonanie badań geotechnicznych (inna sprawa, że są one wartościowe niezależnie od wymagań). Teraz konieczne jest poznanie kilku informacji o stanie gruntu. Jak dokładne to jest? To zależy od budynku, który chcemy uzyskać. Po pierwsze, inaczej sytuacja wygląda w przypadku domów jednorodzinnych i wielopiętrowych wieżowców. Jak szerokie muszą być badania? Jest to określone przez kategorię geotechniczną. Do tej pory większość osób będzie zainteresowana ogólnym stanem domów jednorodzinnych. W tym przypadku mówimy o pierwszej kategorii. Ogólnie obejmuje budynki (mieszkalne i gospodarcze) składające się z jednej lub dwóch kondygnacji. Istnieją również ograniczenia dotyczące murów oporowych i głębokości wykopów. W tym przypadku również potrzebna jest pomoc firm geologicznych. Nie jest jednak wymagana bardzo szczegółowa analiza parametrów gleby. W przypadku pierwszej kategorii wymagana jest opinia geotechniczna. To wystarczy, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Gdy występuje drugi typ geotechniczny, warunki są bardziej wymagające. Zajmuje się głównie sytuacjami, w których dom będzie budowany na bardziej wymagającym gruncie. Taka sytuacja wymaga zarówno ilościowej, jak i jakościowej analizy gleby. Być może postawienie budynku na takim gruncie wymagało zastosowania głębszych fundamentów lub dodatkowych konstrukcji zwiększających stabilność domu (takich jak kolumny czy wały). Trzecia kategoria to zazwyczaj firmy budowlane, a nie inwestorzy prywatni. Nie jest to oczywiście ustandaryzowane, ale powinniśmy wiedzieć, że nadaje się do budynków wielokondygnacyjnych, wznoszonych w ekstremalnie trudnych warunkach gruntowych lub zatopionych o jedną kondygnację w terenach zabudowy miejskiej. W tym przypadku badania geotechniczne muszą być dokładniejsze, ponieważ konieczne jest przygotowanie pełnej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej.