Czego fotografowie powinni się nauczyć? Wszyscy kochamy robić zdjęcia. Są wspaniałą pamiątką na lata. Profesjonalni fotografowie robią jednak więcej niż tylko uwiecznianie chwil. Często robią też zdjęcia artystyczne lub filmowe. Jakie wykształcenie powinniśmy ukończyć, aby zostać fotografem?
Technologia i co dalej?
Jeszcze do niedawna bardzo niewiele uczelni oferowało studia z zakresu fotografii. Przyszli fotografowie muszą uczęszczać do odpowiedniego liceum, technikum fotograficznego. Ucz się tam przez 4 lata i zakończ egzaminem zawodowym. Po ukończeniu technikum fotografowie są gotowi do rozpoczęcia kariery zawodowej. Jednak nie wszyscy decydują się na strzelanie na poziomie szkoły średniej. Co więc mogą zrobić, aby zostać fotografem? Jedynym wyjściem jest pójście na odpowiedni kurs lub pójście do szkoły policealnej. Tam też nauczyli się fotografii i technik wywoływania zdjęć.
Z czasem do tego punktu doszła również obróbka fotograficzna zdjęć. Jest też dziś fotografia, gdzie młodzi ludzie mogą uczyć się zawodu. Nie ulega wątpliwości, że dobry fotograf musi mieć przede wszystkim talent artystyczny. Samo ukończenie technikum nie dawało gwarancji, że będzie dobrze wykonywał swoją pracę. Mimo to zdobył wiedzę potrzebną technicznie do pracy jako fotograf. Czy fotografowie, którzy ukończyli szkoły techniczne, muszą się jeszcze uczyć? Zwykle nie, chociaż są świetnym sposobem na uzupełnienie wiedzy. Czasem są też przepustką do dalszej kariery.
Studiowanie sztuki
Fotografii możemy uczyć się w szkołach artystycznych, także państwowych. Kierunków nie trzeba jednak nazywać „fotografią”. Często jest to po prostu zawód, na przykład w dziedzinie projektowania graficznego. Jeśli chcesz studiować na Akademii Sztuk Pięknych, musisz zdać egzamin wstępny na studia. To oznaczało, że od samego początku musieliśmy wykazać się sporym talentem. Studiowanie fotografii pozwala zdobyć wiedzę na temat wykonywania zdjęć artystycznych i manipulowania nimi. Wszyscy wiemy, że jakość zdjęcia w dużej mierze zależy od tego, jak zostanie poprawnie przetworzone.
Studia filmowe
Robienie zdjęć filmowych różni się znacznie od fotografowania ludzi lub przyrody. Fotografia nie jest osobnym kierunkiem w szkole filmowej, ale zawodem. Zwykle możemy ją wybrać w dziedzinie produkcji obrazu filmowego. Badanie trwało 5 lat. Aby się do niego dostać, musimy zdać egzamin wstępny. Samo ukończenie studiów nie jest łatwe, ale otwiera przed nami wielkie możliwości kariery. Po pierwsze, zdobywamy wiedzę nie tylko o samej fotografii, ale także o metodach tworzenia obrazu na kliszy. Każdy, kto chce mieć kontakt ze światem sztuki, powinien studiować tę dziedzinę. Nie są najlepszym wyborem dla każdego, kto lubi fotografować ludzi lub przyrodę.
Nauka w prywatnej szkole
Fotografię możemy też studiować na prywatnych uczelniach. Niektóre z nich mają nawet na celu kształcenie przyszłych fotografów. Największą zaletą szkół prywatnych jest to, że nie musimy zdawać żadnych egzaminów wstępnych. Co więcej, możemy wykonać te badania bez względu na to, jakim typem fotografii chcemy się zajmować.
Osoby rozważające otwarcie własnego studia mogą zacząć od nauki technik obróbki zdjęć. Co ważniejsze, zdobędą wiedzę na temat pozyskiwania klientów. Studia fotograficzne na prywatnych uczelniach są również związane z grafiką. Ci, którzy chcą kontynuować karierę w projektowaniu graficznym i fotografii, mogą tam studiować. Wadą szkół prywatnych są wysokie koszty nauki. Możemy studiować w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin. Bez względu na to, jaki tryb wybierzemy, zapłacimy około 2500-3000 zł za semestr. Tymczasem na uczelniach państwowych możemy studiować za darmo.
Czy studia są konieczne?
Obecnie większość ludzi uważa, że studiowanie jest niezbędne do znalezienia dobrej pracy. Czy tak samo jest z fotografami? niepotrzebny. Powodem jest to, że do niedawna takiego studia fotograficznego nie było. W rzeczywistości studenci szkół filmowych mogą specjalizować się w fotografii. To samo dotyczy uczniów szkół artystycznych. Istnieją jednak znaczne różnice między artystą lub operatorem a tym, który wykonuje „normalną” sesję fotograficzną. Fotografowie samozatrudnieni zwykle nie mają żadnych stopni naukowych. Oni ich nie potrzebują – jeśli znają techniki obróbki skrawaniem i mają talent, łatwo zdobędą klientów.
Jeśli chcemy zrobić karierę w świecie sztuki, to studia na pewno nam się przydadzą. Wszystko więc zależy od tego, jaką przyszłość sobie zaplanujemy. Pamiętaj, że fotografia to nie tylko robienie zdjęć. Dziś jest nierozerwalnie związana z grafiką, przetwarzaniem, a nawet reklamą. Dlatego w tej branży liczą się zarówno talent jak i umiejętności, potem tylko studia.